Self concept a rozwój osobisty

Rozwój osobistyRozwój osobisty przeżywa obecnie swój rozkwit. W ostatnich latach oprócz psychologów pojawiło się wiele innych osób, które oferują swoją pomoc w pokonaniu różnych życiowych trudności, odnalezieniu szczęścia i proponują rozwiązania, dzięki którym możemy znacząco poprawić jakość swojego życia. Niezależnie od tego, czy korzystamy z pomocy psychologa, czy pomaga nam coach, jedna zasada pozostaje ta sama - wszyscy specjaliści są zdania, że kluczem do sukcesu w życiu jest silny self concept.

To, jak odbieramy rzeczywistość, to co spotyka nas w życiu, ale i to, jakie decyzje i działania podejmujemy, jest zależne od tego, jak nasz umysł filtruje otaczający nas świat. Z kolei to, jak filtrujemy świat, jest silnie uzależnione od naszego self conceptu. Jeśli jest on bardzo niski, to mamy ogromną tendencję do dostrzegania wyłącznie negatywnej strony rzeczywistości, negatywnych ludzi i negatywnych zdarzeń. Niestety prowadzi to nie tylko do złego samopoczucia, ale także realnie wpływa na podejmowane przez nas życiowe aktywności i na to, jakie wyniki osiągamy w życiu. Można więc śmiało powiedzieć, że silny self concept jest przysłowiową magiczną różdżką, która jest w stanie odmienić całe nasze życie i to w relatywnie krótkim czasie. Podpowiadamy, jak poprawić swój self concept i podnieść jakość swojego życia.

Czy jest self concept?

W uproszczeniu można powiedzieć, że self conceptem nazywamy po prostu to, jak postrzegamy samych siebie. Jest w nim więc bardzo wiele z poczucia własnej wartości. Chodzi tutaj zarówno o nasze cechy umysłowe, jak i fizyczne. Na self concept składa się wszystko to, za jaką osobę się uważamy. Choć nadal wielu osobom trudno jest w to uwierzyć, to, że nasze myśli w pełni determinują nasze życie, jest już potwierdzonym faktem. To wyłącznie od nich zależy to, czy postrzegamy siebie samych jako osoby piękne, o niezwykłej urodzie, inteligentne i zaradne czy też za nieatrakcyjnych nieudaczników, którym nic się w życiu nie udaje.

To właśnie przez pryzmat postrzegania samych siebie oddziałujemy wielowymiarowo - zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym na otaczający nas świat, co determinuje osiągane przez nas w życiu wyniki.

Rozwój osobisty
Rozwój osobisty - https://flstrefa.pl/rozwoj-osobisty.html

Jak to się dzieje? Nie ma w tym wcale żadnej magii ani zjawisk nadprzyrodzonych. Po prostu, jeśli mamy bardzo niskie poczucie wartości, postrzegamy siebie jako kogoś mało atrakcyjnego, czy mało inteligentnego, nie decydujemy się w życiu na podejmowanie konkretnych działań, ponieważ uważamy, że jesteśmy z góry skazani na porażkę. Przekłada się to niestety w negatywny sposób zarówno na nasze życie zawodowe, jak i finanse, a także relacje z innymi ludźmi- zarówno te formalne, jak i osobiste. Przykładowo uważając się za osobę mało inteligentną, nie podejmujemy kroków mających na celu zwiększenie naszych kompetencji zawodowych czy nie aplikujemy o lepszą pracę bądź nie decydujemy się na założenie własnej firmy. Oczywiście przekłada się to na naszą sytuację finansową, a o za tym idzie zadowolenie z życia.

Niski self concept potrafi także zrujnować relacje z innymi ludźmi - zarówno te zawodowe, jak i osobiste. Jeśli uważamy się za osobę gorszą od innych, która nie ma zdolności, umiejętności i talentów, a także nie postrzegamy siebie jako kogoś nieatrakcyjnego, często mamy takie trudności w codziennym życia jak:

  • złe relacje ze współpracownikami, szefem czy klientami,
  • trudności w nawiązywaniu przyjaźni,
  • niesatysfakcjonujące związki uczuciowe lub całkowity ich brak.

Niski self concept, czyli po prostu bardzo zaniżone poczucie własnej wartości sprawia, że uważamy się za pechowca, kogoś, komu „los nie sprzyja” i komu nic się nie udaje. Wpływa to na nasze samopoczucie i zachowanie, co z pewnością nie ułatwia nawiązywania pozytywnych pełnych szacunku i miłości relacji z innymi ludźmi.

Jak poprawić swój self concept?

Wiemy już, że self concept jest niezwykle ważny, ponieważ de facto ma on realny wpływ na to, jak wygląda całe nasze życie. Co więc możemy zrobić, jeśli nasz self concept jest niski? Jak podnieść poczucie własnej wartości? Kiedy nie znajdujemy się w życiu w zbyt dobrym miejscu i otaczają nas bolesne dla nas okoliczności, czasami naprawdę ciężko uwierzyć w to, że możemy coś zmienić. Tymczasem prawda jest taka, że każdy bez względu na swoje cechy fizyczne czy umysłowe, może poprawić swój self concept, co przełoży się na poprawę jakości życia w każdym jego aspekcie. Nie jest to bardzo trudne, ale z pewnością będzie wymagać zaangażowania, dyscypliny umysłowej i podjęcia konkretnych kroków mających na celu zmianę naszej sytuacji. Nic tutaj nie stanie się samo, ale możemy być absolutnie pewni, że wysiłek włożony przez nas w poprawę swojego self conceptu się opłaci.

Kto pomoże nam podnieść self concept?

Pamiętajmy, że to my sami będziemy musieli włożyć wysiłek w to, by zmienić swoje życie i stworzyć w nim pozytywne okoliczności, zdarzenia i relacje, ale zdecydowanie możemy liczyć na swojej drodze na wsparcie i specjalistyczną pomoc. Pierwszą osobą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli szukamy pomocy, jest psycholog lub psychoterapeuta. Niskie poczucie własnej wartości nie bierze się znikąd. Wynika ono bardzo często z traumatycznych zdarzeń, które miały miejsce w naszym życiu w dzieciństwie, a my do dziś dźwigamy ten bagaż i nie potrafimy sobie poradzić z negatywnymi emocjami, co zaburza nasze funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życiowych. Nasz self concept mógł ulec zachwianiu oczywiście także pod wpływem zdarzeń, które zaistniały już w dorosłym życiu. Psychoterapeuta pomoże nam przepracować traumy i nauczy konstruktywnego poszukiwania rozwiązań w życiu, co wzmocni nas psychiczne, pomoże uwierzyć w siebie i swoją moc sprawdzą. Prawda jest bowiem taka, że nie jesteśmy tylko bezsilnymi ofiarami okoliczności, a realnie tworzymy swoje życie i możemy decydować o tym, jak będzie wyglądać każdy jego aspekt.

Coach
Coach - https://sukcesosobisty.pl/

Często osoby z niskim poczuciem wartości cierpią na depresję czy różnego rodzaju nerwice. W takim przypadku oprócz psychoterapii konieczna może okazać się również pomoc lekarza psychiatry. Nadal wielu z nas wstydzi się o nią prosić, tymczasem powinniśmy sobie uzmysłowić, że szukanie pomocy w problemach i chęć poprawy swojego zdrowia oraz jakości życia, absolutnie nigdy nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie, powinniśmy być z siebie dumni, że zdecydowaliśmy się podjąć taki krok. Bardzo dobrym pomysłem jest także skorzystanie z coachingu. Life coach to stosunkowo nowy zawód, który w ciągu ostatnich kilku lat zdobył ogromną popularność. Czy zajmuje się coach? Taka osoba pomaga w odnalezieniu swojej drogi życiowej, pozbyciu się negatywnych przekonać w różnych kwestiach oraz zastąpieniu ich nowymi pozytywnymi, które będą nas wspomagać w codziennym życia. Coach pomoże nam także sformułować nasze życiowe plany i marzenia oraz ustalić realny plan ich realizacji.

Jak znaleźć dobrego coacha?

Osób oferujących coaching jest naprawdę ogrom. Nic więc dziwnego, że czasami ciężko dokonać racjonalnego wyboru osoby, z którą z nich chcemy współpracować. Kiedy stoimy przed decyzją o wyborze coacha, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze sprawdźmy, jakie wykształcenie oraz kwalifikacje posiada dany coach. Tutaj niestety przekrój jest ogromny  od psychologów z wykształceniem uniwersyteckim, które ukończyli także certyfikowane kursy coachingowe w uznanych instytutach, poprzez osoby bez wykształcenia psychologicznego, które jednak również mogą pochwalić się bardzo dobrymi kwalifikacjami i dyplomami coacha wydanymi przez uznane organizacje szkoleniowe, po coachów po weekendowych kursach, których umiejętności i kwalifikacje często pozostawiają wiele do życzenia. Poszukajmy więc osoby o wysokich potwierdzonych kwalifikacjach, która ma już jakieś doświadczenie w pracy coacha i może się pochwalić pozytywnymi opiniami osób, które skorzystały z pomocy.

Nie zapominajmy jednak, że samo udanie się po specjalistyczną pomoc nie zmieni w magiczny sposób z dnia na dzień naszego życia. Ogrom pracy musimy wykonać sami w swojej głowie. Psycholog czy coach tylko nakierują nas na odpowiednie tory, jednak drogę do podniesienia jakości swojego życia musimy przejść my sami. Niewątpliwie warto w tym procesie korzystać na co dzień z różnych technik wspomagających i wyciszających, które pomogą nam uporać się ze stresem, wyciszyć umysł i wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Świetne rezultaty daje codzienna medytacja oraz praktyka uważności. Postarajmy się także na bieżąco sami monitorować nasze myśli i zmieniać je w swojej głowie, natychmiast, gdy zauważymy, że zmierzają w niewłaściwym kierunku. Kiedy dopada nas negatywne myślenie, powiedzmy sobie po prostu w głowie stop i świadomie zmieńmy kierunek myślenia na pozytywny. Z początku nie jest to zwykle łatwe, ponieważ nasz umysł jest przyzwyczajany do określonych schematów myślowych. Bądźmy jednak wytrwali i bardzo konsekwentni, a z pewnością szybko zauważmy pozytywne rezultaty. Kolejną świetną techniką, która pomoże nam poprawić swój self concept, są pozytywne afirmacje. Są to po prostu wspierające nas stwierdzenia na temat nas samych i otaczającego nas świata. Powtarzane wielokrotnie w myślach afirmację pomogą nam w zmianie błędnych negatywnych przekonań, które wpływają niekorzystnie na nasze życie. Przykładowo, jeśli dotąd uważaliśmy, że na sukces finansowy zasługują tylko osoby ponadprzeciętnie inteligentne lub odnoszą go tylko oszuści, cwaniacy bądź osoby, które mają znajomości, możemy pracować z takimi afirmacjami:

  • Mój sukces leży w moich własnych rękach.
  • Jestem osobą inteligentną i mogę zdobyć umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu finansowego.
  • Sukces może osiągnąć każdy, kto tego chce i pracuje w tym kierunku.

W zasadzie każda nasza myśl, którą powtarzamy sobie w głowie, jest afirmacją, która wpływa na to, w jaki sposób ostrzegamy siebie i otaczający nas świat. Dlatego tak bardzo ważne jest to, by nauczyć się dyscyplinować samego siebie, zatrzymywać lawinę negatywnych myśli, zanim na dobre się rozpędzi i na bieżąco zastępować je taki, które będą nas wspierać i podnosić na duchu.

Na koniec warto wspomnieć także o dostępności różnych form pomocy, które pomogą nam podnieść nasz self concept i wprowadzić pozytywne zmiany w nasze życie. Na pomoc lekarza psychiatry oraz specjalisty psychologa możemy liczyć bezpłatnie w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Oczywiście w obu przypadkach możemy także skorzystać z płatnej pomocy specjalistów w prywatnych gabinetach. Z kolei współpraca z life coachem jest najczęściej płatna w pełnym zakresie. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z coachingu, ale dysponujemy skromnym budżetem, wówczas warto poszukać certyfikowanych początkujących coachów, którzy często oferują swoje usługi za darmo lub po znacznie niższej cenie dla pierwszych klientów. Często w zamian za konsultację, osoby te proszą jedynie o wystawienie im rzetelnej oceny i rekomendacji, co z pewnością zachęci innych klientów do skorzystania z płatnych usług.