Praca w domu - dla kogo? W jakim zawodzie? Zalety i wady pracy w domu

Praca w domuWszyscy spieszą się rano do pracy, a Ty spokojnie robisz śniadanie, wyprawiasz dzieci do szkoły, robisz sobie kawę i… masz wolne? Niekoniecznie, również pracujesz, ale w domu. Praca w domu to dziś temat, który błyskawicznie zyskuje na popularności. Cieszy się zainteresowaniem wśród młodych osób, świeżo upieczonych mam ale i osób starszych czy niepełnosprawnych. Jakie zawody można wykonywać w domu? Jakie zalety i wady ma ten rodzaj świadczenia pracy?

Praca w domu - dawniej tylko gospodyni domowa, dziś o wiele więcej

Dawniej, jako osoby pracujące w domu, określano kobiety, które nie pracowały zawodowo i zajmowały się domem: gotowały, opiekowały się dziećmi, sprzątały, robiły zakupy. Po pewnym czasie okazało się, że w domu można również pracować zarobkowo, wykonując wiele aktywności: panie szyły, zajmowały się dziećmi znajomych, piekły ciasta na zamówienie, dziś wachlarz profesji jest o wiele szerszy.

Praca w domu: dla kogo?

Dla kogo praca w domu będzie dobrym rozwiązaniem? Praktycznie dla każdej osoby, która nie chce już pracować poza miejscem zamieszkania, np. codziennie wychodzić do biura. Praca w domu zwykle ma mniej normowany czas pracy, niekiedy jest on bardzo elastyczny, co pozwala pogodzić taką pracę z innymi obowiązkami, np. prowadzeniem własnej firmy, wychowywaniem dziecka lub studiowaniem. To doskonała opcja dla młodych mam, które nie chcą wracać do pracy na etacie, ale chcą być w domu i zajmować się dzieckiem oraz jednocześnie dalej zarabiać pieniądze. Praca w domu to tez idealna opcja dla studentów, zwykle podejmują się oni zajęcia zarobkowego, aby zarobić na akademik czy wynajem mieszkania. Zalety z pracy w domu doceniają również wolni strzelcy, czyli osoby uprawiające zawody artystyczne oraz związane z praca twórczą i wykonywaną samodzielnie, np. projektanci stron internetowych, fotografowie czy architekci. W domu pracować mogą również osoby niepełnosprawne, którym codzienne wychodzenie z domu może nastręczać trudności, np. osoby niewidzące lub poruszające się na wózku inwalidzkim.

Jakie zawody można wykonywać w domu?

Jakie zawody możesz uprawiać w domu? Jaką pracę możesz przenieść w domowe zacisze i cieszyć się bardziej elastycznym czasem pracy niż ten na etacie? Poniżej 12 ciekawych propozycji przygotowanych przez serwis sukcesosobisty.pl na to, jak zarabiać nie wychodząc z domu - i to nie tylko przez internet!

Usługi internetowe: strony, grafika, copywriter
W domu można zarabiać oczywiście przy komputerze, a dokładniej, świadcząc szeroko pojęte usługi internetowe. Zdalnie pracuje wielu projektantów stron www, osób, zajmujących się pozycjonowaniem oraz wykonywaniem grafik komputerowych. W domu pracować może również copywriter, czyli osoba, odpowiedzialna za tworzenie tekstów na strony oraz redakcją artykułów na popularnych portalach.

Reklama i marketing
Praca zdalna to również rozwiązanie dla specjalistów od reklamy stacjonarnej. Wiele osób, w domowym zaciszu, może wymyślać hasła reklamowe i opracowywać kampanie, a w biurze pojawiać się jedynie na zebraniach lub aby przedstawić swoje pomysły.

Telemarketing
Na pracę w domu mogą liczyć również osoby, specjalizujące się w call center czyli telemarketingu. Praca ta polega na reklamowaniu produktów czy usług przez telefon, czyli dzwoniąc do potencjalnych klientów i zachęcając ich do skorzystania z oferty. Telemarketer może zarówno udzielać informacji, przyjmować zamówienia, jak i prowadzić sprzedaż np. sprzedawać ubezpieczenia. To praca dla osób otwartych, komunikatywnych i charyzmatycznych.

Tłumacz
W domu z powodzeniem pracować może również tłumacz: bez trudu poradzi sobie z tłumaczeniem dokumentów w domowym zaciszu, może tłumaczyć zarówno krótkie teksty, jak i książki. To bardzo wygodna forma zarabiania lub też dorabiania dla absolwentów filologii obcych. W ten sposób dorabia wiele młodych osób ale i mam.

Korepetycje online
Jako pracę w domu można potraktować udzielanie korepetycji i to na kilka sposobów. Możemy zaprosić uczniów do siebie do domu, np. uczyć ich w wydzielonym do tego pomieszczeniu, zaoszczędzimy na dojazdach i będziemy mieć pewność, że mamy przy sobie wszystkie książki i pomoce naukowe, potrzebne do lekcji. Dzisiaj również w modzie są korepetycje online, czyli udzielanie lekcji przez internet, np. za pośrednictwem Skype. Udzielanie korepetycji zwykle traktowane jest jako możliwość dorobienia, jednak przy dużej ilości uczniów możesz spróbować utrzymać się z tego zajęcia: jest to popularne u studentów, którzy godzą to zajęcie z wykładami na uczelni, więc dlaczego nie spróbować?

Opieka nad dzieckiem
We własnym domu możesz również zajmować się dzieckiem, nawet wtedy, gdy posiadasz własne pociechy. Opiekunka jest dziś profesja oraz bardzo popularna, wiele pań chce wrócić do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego i szukają odpowiedzialnych osób, które zaopiekują się ich dziećmi.

Biuro rachunkowe
W domowym zaciszu z powodzeniem otworzysz i poprowadzisz biuro rachunkowe. Jeśli masz wykształcenie ekonomiczne lub pokrewne i znudziło Ci się bycie księgową na etacie, nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć własne biuro rachunkowe i obsługiwać osoby prywatne oraz firmy.

Projektant, architekt, planner
We własnym domu swoje małe biuro otworzyć może również projektant odzieży, architekt wnętrz czy planner, np. osoba planująca wesela czy eventy okolicznościowe, koncerty czy imprezy firmowe. Tacy specjaliści mogą współpracować z firmami oraz przedsiębiorstwami, ale zwykle pracują jako wolni strzelcy. Sami sobie narzucają czas pracy oraz ilość zleceń, co sprawia, że ich zarobki są również bardzo elastyczne.

Rękodzieło i wyroby artystyczne
Praca w domu to także doskonała okazja do sprzedaży tego, co wytwarzamy, np. ceramiki, kartek okolicznościowych czy własnoręcznie szytych ubrań i dodatków. To pole do popisu - zwłaszcza dla młodych mam: posiadanie dziecka sprawia, że mogą one dostrzec lukę na rynku i np. zająć się produkcją zabawek czy szyciem ubranek dla maluszków. Swoje wyroby można sprzedawać do sklepów stacjonarnych oraz internetowych lub otworzyć własny sklep online.

Pieczenie ciast
Doskonała opcja nie tylko dla pań, ale dla każdego, kto ma cukiernicze zacięcie: możesz zająć się pieczeniem ciast, babeczek i tortów okolicznościowych we własnej kuchni i sprzedawać je znajomym oraz… rozszerzyć działalność dzięki dobrej reklamie pocztą pantoflową. Warto założyć własną stronę www do prezentowania swoich wypieków. Po jakimś czasie możesz już obsługiwać całe imprezy, np. chrzciny, urodziny czy nawet wesela!

Prowadzenie sklepu online
Wspomniany wcześniej sklep internetowy jest doskonałym pomysłem na biznes online, który możemy prowadzić i nadzorować z własnej kuchni czy sypialni: nie wychodząc z domu. Co możemy sprzedawać we własnym sklepie internetowym? Mogą to być własne wyroby, np. artykuły rękodzielnicze, ubrania ale i sprzedawać towary innych producentów. Możemy prowadzić sklep wielobranżowy lub specjalistyczny, np. sprzedawać kartki okolicznościowe: swoje oraz zaprzyjaźnionych twórców.

Własny blog
Kolejny, ciekawy sposób na pracę w domu to prowadzenie własnego bloga, czyli internetowego pamiętnika, w którym opisujemy to, co dzieje się w naszym życiu lub cokolwiek zechcemy innego. Jak zarabiać na takim blogu? Zwykle najpopularniejszym źródłem dochodów jest reklama, czyli różne firmy płacą nam za zamieszczanie reklam na blogu lub promowanie ich produktów, np. odzieży, kosmetyków czy gadżetów. Możemy również pisać recenzję ich produktów, np. testować aplikacje czy opisywać pobyt w ich hotelu bądź restauracji. To ciekawy i bardzo rozwijający pomysł na własny biznes.

Zalety pracy w domu

Jakie zalety ma praca w domu, jakie korzyści płyną z wykonywania swoich zajęć zawodowych w domu? Warto je poznać, ponieważ:

  • praca w domu zwykle nie ma sztywnie określonego czasu pracy, nie musimy czuć się np. niewolnikami korporacji, możemy wstawać i kłaść się spać o której chcemy;
  • pracę z domu można łączyć z innymi obowiązkami, np. wychowaniem dziecka;
  • wykonywanie pracy zarobkowej w domu uczy odpowiedzialności i kreatywności, sami jesteśmy sobie szefami;
  • praca w domu może sprawić, że odkryjemy swój talent, np. do pisania artykułów, szycia czy rękodzielnictwa;
  • pracowanie w domu to duża oszczędność czasu, nie wydajemy bowiem pieniędzy na dojazdy do biura oraz oficjalne ubrania, które nosilibyśmy w pracy;
  • w przypadku takiej pracy, wykonujesz zwykle swoje obowiązki wtedy, kiedy chcesz, niekoniecznie od 8.00 do 16.00. Jest to ważne z puntu widzenia wielu zawodów, np. artyści mogą mieć najlepsze pomysły… w środku nocy!
  • jeśli masz własną firmę, oszczędzasz na wynajmowaniu biura, środki te możesz przeznaczyć np. na reklamę.

Wady pracy w domu

Czy praca w domu ma jakieś wady? Owszem, dla wielu osób minusem może być to, że:

  • praca w domu wiąże się zwykle z mało pewnymi zarobkami, zazwyczaj pensja nie jest tak stała jak na etacie: w domu pracują bowiem wolni strzelcy, artyści czy osoby, prowadzące własną działalność gospodarczą;
  • jeśli jesteś wolnym strzelcem i pracujesz w domu - zwykle sam musisz sobie szukać zleceniodawców, ogłaszać się, reklamować - w przypadku pracy u kogoś zwykle szef zleca nam konkretne projekty i tylko wykonujemy swoje obowiązki;
  • w przypadku pracy w domu po pewnym czasie może nam brakować częstego i regularnego wychodzenia z domu i kontaktu z ludźmi - wychodzić możemy praktycznie codziennie, ale w przypadku większego projektu czy wielu zleceń, jesteśmy niejako uwiązani w domu… co dla wielu osób może być tak trudne do zniesienia jak 8-godzinna praca w biurze;
  • trudno będzie w tym przypadku nie przynosić pracy do domu… Praktycznie zawsze jesteśmy w pracy, zawsze ktoś może odezwać się ze zleceniem, nierzadko również w weekendy… Praca w domu pomaga uelastycznić czas pracy, ale też najczęściej jest on nienormowany, co sprawia, że możemy mieć trudności z zaplanowaniem innych aktywności, np. wyjścia na randkę czy wyjazdu na wakacje;
  • jeśli pracujemy w domu możemy mieć problem z niemyśleniem o pracy… zwykle, gdy wychodzimy z biura, staramy się automatycznie nie myśleć o swoich obowiązkach zawodowych, w domu jest to trudne, ponieważ przechodzimy obok biurka z rozpoczętym projektem, stale myślimy jak zaaranżować mieszkanie klientów lub zastanawiamy się, czy zdążymy przetłumaczyć zleconą nam książkę…
  • praca w domu wiąże się zwykle z przygotowaniem specjalnego miejsca do wykonywania swoich obowiązków, potrzebny będzie nam gabinet lub przynajmniej biurko w zacisznym miejscu, które pozwoli się nam skupić;
  • pracując zdalnie, możemy mieć problemy ze skoncentrowaniem się w domu, na wykonywaniu obowiązków zawodowych: partner o coś nas prosi, dziecko płacze, pies chce wyjść na spacer, gotuje się obiad, trzeba powiesić pranie lub iść na zakupy - praca w domu wymaga dużego samozaparcia, co dla wielu osób może być na początku problematyczne.

Praca w domu - czy to rozwiązanie dla mnie?

Po przeanalizowaniu zalet i wad stwierdzasz, że chcesz spróbować pracy w domu? Nic nie stoi na przeszkodzie! Obawiasz się, że może się nie udać i będzie Ci brakowało innych ludzi, wychodzenia z domu? Spokojnie, na początku możesz zdecydować się na dorabianie w domu, np. jeśli pracujesz w szkole jako nauczyciel języka obcego, w domu możesz dorabiać tłumaczeniami oraz udzielaniem korepetycji. Nikt nie każe Ci również od razu składać wypowiedzenia i zakładać sklepu online z własnymi produktami: załóż sklep i prowadź go, ale równocześnie pracuj na etacie. Jeśli Twój pomysł na biznes się sprawdzi i zechcesz porzucić stałą pracę i rozwijać swoja działalność: po prostu to zrób.